12 Ekim 2010

2 DVD İKİSİ DE ROMANTİK, İKİSİ DE ETKİLEYİCİ

Bugün ki seyahatimizi romantizmin doruklarına yapıcaz. Nasıl mı ? İki müthiş film ile. İki dvd paylaşıyorum sizlerle.. Benim pijamalarımı giyip, patlamış mısır tabağımı kucağıma alıp zevkle gözümü kırpmadan izlediğim iki film.


İlk filmimiz Dragonfly. 2002 yapımı bir romantik gerilim filmi. Başrol oyuncusu Kevin Costner. Türkiye'de Sonsuz Aşk adı altında gösterildi. Filmimizin konusuna gelince..:

Chicago Memorial Hastanesinin acil servisinin şefi olan Dr. Joe Darrow, travma ve yaralanma vakalarında tanınmış bir uzmandır. Kendisi gibi bir doktor olan eşi Emily Venezüelladaki bir yardım görevi sırasında, dağda geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını yitirir. Onun bu göreve gitmesine baştan beri karşı çıkan Joe büyük bir buhran içine girer.

Olayın üzerinden altı ay geçmesine rağmen Emilynin cesedi bulunmaz. İçine girdiği buhran nedeniyle hastanedeki davranışları kötüye giden Joeya yöneticisi bir süre izin alıp kafasını dinlemesini önerir. Joe kendisini Emilyden kalan anılarla beraber tüm dünyadan izole eder.

Bunlar arasında karısının simgesi olan yusufçuk böceği de vardır. Bir gece evde yanlız başınayken yusufçuk şeklideki broşlardan birisi sanki biri tarafından itilmişcesine masadan yere düşer. Joe gittikçe daha fazla halüsinasyonlar görmeye başlar. Joenun tanıştığı yakın ölüm tehlikesi geçirmiş bazı gençler karısının onunla bir iletişim kurmaya çalıştığını söylerler. Bu tarz olayları inceleyen bir rahibe Joeya onun ve Emilynin bitmemiş bir işi olabileceğini ve bunu tamamlamadan gördüğü halüsinasyonlardan kurtulamayacağını söyler. Ve kahramanımız Joe karısının peşinden Venezüellaya doğru yola çıkar. Karısının peşinden giden Joeyu orada bi süpriz beklemektedir. Önce gerileceğiniz ardından göz yaşlarınıza hakim olamayacağınız bir film.
Filmin oyuncuları yapımcı ve yönetmeni ise .
Kevin Costner( Joe Darrow), Joe Morto (Hugh Campbell), Ron Rifkin (Charlie Dickinson) Linda Hunt (Rahibe Madeline), Susanna Thompson( Emily Darrow)
Yönetmen: Tom Shadyac
Yapımcı:  Gary Barber, Roger Birnbaum, Mark Johnson, Tom Shadyac


Gelelim ikinci filmimize. Romantizmin doruklarına yavaş yavaş tırmanıyoruz. İkinci filmimiz. PS: I LOVE YOU
Türkçesi ile Not: Seni Seviyorum

Aslında bu filmi sırf başrol oyuncusu için izledim. Ben bir Gerard Butler hayranıyım. Bütüm filmlerini izlemeye özen gösteriyorum. Tabi PS: I Love You filmini izlemek benim için kaçınılmazdı. Bu filmde evliliğin, dostluğun, ilişkilerin. yeniden başlamanın ve tabiki Aşkın tadını çıkaracaksınız.

Filmimizin konusu şöyle:

Holly Kennedy (Hilary Swank) güzel, zeki bir kadındır ve hayatının aşkıyla evlidir; tutkulu, esprili ve tez canlı İrlandalı Gerry (Gerard Butler) ile. Gerry amansız bir hastalık yüzünden öldüğünde, Holly’nin de hayatı kararır. Ona yardım edebilecek tek kişi, artık yanında değildir. Kimse Holly’yi Gerry kadar iyi tanımamaktadır.

Gerry ölmeden once, Holly’ye sadece çektiği acıda değil, kendini yeniden keşfetmesinde de rehberlik edecek bir dizi mektup yazmıştır. İlk mesaj Holly’nin 30. yaş gününde, bir pasta ve Holly’nin şaşırıp kalmasına neden olan bir bant kaydı şeklinde gelir. Kayıtta Gerry eşine dışarı çıkıp “kendisinin kutlamasını” istemektedir. Bunu izleyen haftalar ve aylarda, Gerry’nin yazdığı başka mektuplar, şaşırtıcı yöntemlerle gelir. Holly’yi yeni maceralara yollayan mektupların her biri aynı imzayla bitmektedir: Not: Seni Seviyorum/P.S. I Love You
Holly’nin annesi (Kathy Bates) ve en iyi arkadaşları Denise (Lisa Kudrow) ve Sharon (Gina Gershon), Gerry’nin mektuplarının Holly’yi geçmişe mahkum ettiğini düşünüp endişelenmeye başlarlar ama aslında, her mektup onu yeni bir geleceğe adım adım yaklaştırmaktadır.

Gerry’nin sözlerini rehber edinen Holly herşeyin bittiği yerden yeni bir hayatın başlangıcına nasıl dönüştürebildiğine dair bu öyküde dokunaklı, heyecanlı ve zaman zaman komik bir yeniden keşfetme yolculuğuna çıkar.

İşte size ölümsüz aşk....Bir adam ölüm döşeğinde bile karısının geleceğini düşünebilir mi ? Düşünüyormuş. Gerard Butler hayranlığımdan mı bilmiyorum ama filmi defalarca izlememe rağmen sıkılmadım sıkılmıyorum. Keşke biri de beni böle sevse ama ölmese... :) Yada seven Gerard olsa... Fazla hayalperest oldum. Tamam iniyorum yere.. Bu tür şeyler sadece filmlerde olur..

Filmin oyuncu yönetmen ve yapıcıları:
Yönetmen:  Richard LaGravenese
Oyuncular: Gerard Butler,  Hilary Swank,  Jeffrey Dean Morgan,  Kathy Bates,  Gina Gershon,  Lisa Kudrow,  James Marsters,  Harry Connick Jr.,  Nellie Mckay,  Dean Winters,  Sherie Rene Scott,  Anne Kent,  Brian Mcgrath,  Michael Countryman,  Susan Blackwell
Yapımcı: Wendy Finerman,  Andrew A. Kosove,  Molly Smith,  Broderick JohnsonÖzetle izlemekten zevk alacağınız iki film sizlerle.. Eminim izlemişsinizdir. Ama siz tekrar izleyin .Arşivinizde bulunması gereken eserlerden..
Evet romantizme doğru yaptığımız yolculuğun sonuna geldik. Barışla kalın. Hoşçakalın...     

2 yorum:

Hayal Meyal dedi ki...

ps i love you güzeldir. Ama yine de çok sıkıcı bir film diye düşünüyorum. Sanırım romantik olduğundan :/

çiğdemmm dedi ki...

Evet romantik bir film olduğu şüphesiz..Sıkıcılığı konusunda haklı olabilirsin zor ilerleyen bir film. Ama işte başrol oyuncusu gerard butler olunca....

Yorum Gönder

Bir kimsenin beni yüzüme karşı medhetmeye hakkı olursa, yüzüme karşı beni tenkid etmeye de hakkı olması lazım
Bu nedenle olumlu yada olumsuz her türlü yorumunuz için şimdiden teşekkür ederim